Postupovať vec na veľký senát aj v prípade kasačne záväzného názoru ÚS?
Veľký (7-členný) senát NS SR má rozhodovať vtedy, keď sa chce určitý 3-členný senát NS SR odkloniť od ustálenej rozhodovacej praxe NS SR alebo keď je táto prax rozdielna. Má však veľký senát rozhodovať aj v prípade, keď povinnosť odklonu už vyplýva z kasačne záväzného nálezu ÚS SR?

Aktuálna rozhodovacia prax NS SR hovorí, že áno (pozri ods. 45.II uznesenia veľkého senátu sp. zn. 1VObdo/2/2020 zo dňa 27.04.2021).
Naša odpoveď je - NIE. Máme na to viacero dôvodov, napríklad:
- podľa nášho názoru takýto postup z Civilného sporového poriadku nevyplýva;
- postupovanie na veľký senát je v prípade existencie kasačne záväzného rozhodnutia ÚS SR (t. j. zrušovacieho nálezu ÚS SR vydaného v danej veci) zbytočné (keďže právny názor ÚS SR je v predmetnej konkrétnej veci záväzným aj pre veľký senát) a teda je v rozpore aj so zásadou hospodárnosti konania;
- nie je správne, aby trojčlenný senát ÚS SR bez ďalšieho určoval smerovanie rozhodovacej činnosti všeobecných súdov;
- zmena vývoja v Českej republike - Najvyšší súd Českej republiky mal najprv taký istý názor, ako NS SR, ale minulý rok ho zmenil a vyslovil, že postúpenie veci veľkému senátu v prípade kasačne záväzného rozhodnutia Ústavného súdu Českej republiky nie je dôvodné.
Podrobnejšie sme vyššie uvedené dôvody rozobrali na inom mieste - v článku s názvom "K postupovaniu veci na veľký senát NS SR v prípade kasačne záväzného názoru ÚS SR", ktorý vyjde v najbližšom čísle Justičnej revue (8-9/2024).
Príjemné čítanie.
(opäť platí - prípadné vaše ohlasy nám určite dajte vedieť).